Protest against Forced deportation of Hazaras from Norway

FB_IMG_1487049487137.jpg
Oslo, Norway

Follow:

Contact Event Organizer

Contact the Event Organizer

To inquire about this event, complete the form below to send a message to the event organizer.

قابل توجه هم‌وطنان مقیم #ناروی

ما رَوِنده‌گان راه ناتمام شهدای دهمزنگ ایم و تا برقراری عدالت اجتماعی در افغانستان به اعتراضات مدنی خود ادامه خواهیم داد.
دوستان عدالت‌خواه و هموطنان آگاه و دردمند، عدالت یک مقوله‌ی اجتناب ناپذیر برای زنده نگه‌ داشتن یک جامعه است. عدالت اکسیری است برای سلامت یک جامعه.
در یک جامعه‌ی انسانی اگر عدالت نباشد، جذامِ فساد و تبعیض اندام جامعه را مثل خوره از درون تجزیه میکند و آن جامعه را دیر یا زود متلاشی میکند. جامعه‌ی افغانستانِ ما با تأسف یکی از همین جوامع معیوب و بیمار است که دهه‌هاست از مِکروبِ تبعیض و فساد رنج می‌برد.
نابرابری، تبعیض زبانی، نژادی، جنسی و قومی در طول قرنهای استبداد، در ذهن و مَنِش زورمندان نهادینه و تبدیل به یک فرهنگ معمول شده است.
تبعیض‌پیشه‌گان بی احساس و قصی القلب و استبدادگران خون آشام که تمام شاهرگ‌های اقتصادی و منابع ملی را در چنگ خود گرفته اند، بجای اشتغال بیکاری، بجای امنیت هراس و ترور و بجای عدالت استبداد می‌آفرینند، حتا نمی‌خواهند که مردم افغانستان که از بد حادثه راه فرار را در پیش گرفته اند نیز آرامش نداشته باشند.
دولتِ که حافظ امنیت مردم و مسئول برقراری عدالت اجتماعی باید باشد هنوز در برابر خون بیش از هشتاد جوان تحصیلکرده بر موضع تبعیض‌محور خودش پافشاری میکند و برای تحقق خواستهای عدالتخواهانه‌ی جنبش مردمی روشنایی، زره ای موضع اش را تغییر نداده است.
در حمایت از جنبش روشنایی و در اعتراض به معامله‌ی ننگینی که دولت افغانستان بر سرنوشت پناهجویان افغانستانی کرده است ما «» جمعی از فعالین مدنی و انجمن‌های فرهنگی افغانستانی مقیم ناروی میخواهیم روز «زمان» و «مکان» تظاهراتِ را برگزار کنیم
این تظاهرات در پیوند به «کنفرانس بین المللیِ امنیتی» است که با میزبانی دولت فدرال آلمان به تاریخ 17 و 18 ماه جاری در شهر مونیخ برگزار میگردد.
از شما دوست عزیز میخواهیم که برای تداوم راه شهدای جنبش و احقاق حقوق انسانیِ پناهجویان افغانستانی در کنار ما بیاستید و ما را حمایت کنید.
با حرمت
ستاد برگزاری تظاهرات
پشینه‌ی « کنفرانس امنیتی مونیخ»
کنفرانس امنیتی مونیخ که از سال 1962 به استثنایی دوسال، همه ساله درمونشن آلمان با شرکت سران دولت ها وشرکت های بزرگ تولیدی واقتصادی، به مصرف دولت آلمان ولابی های دیگر، تدویر میگردد. این کنفرانس به ابتکار یک افسر برجسته آلمانی که قصد کودتا علیه هیتلررا داشت، به وجودآمد که محل بحث های شد در مورد چالش های امنیتی ودفاعی در جهان وارائه آخرین دیدگاه ها ونظریات راهبردی برای حل این منازعات وچالش ها.
تا سال 1999 این کنفرانس بنام ” اجلاس امور دفاعی ( دفاع شناسی ) ” موسوم بود وبعد از این سال بنام ” کنفرانس بین المللی برای سیاست های امنیتی ” تغییرکرد ودر رسانه ها بنام ” کنفرانس امنیتی مونیخ ” یاد گردید.
در سال‌های دهه اخیر موضوعات محوری کنفرانس مونیخ را مبانی وجودی و کارکردی ناتو، نوع رابطه اتحادیه اروپا با این نهاد، سمت و سوی روابط امنیتی و نظامی دو سوی اقیانوس، «جنگ علیه تروریسم»، حمله آمریکا به عراق و … تشکیل می‌داده است. علاوه بر آمریکا و کشورهای اروپایی، اینک نمایندگانی از هند، چین، روسیه و برخی دیگر از کشورهای مناطق بحران‌خیز خاورمیانه و غرب آسیا نیز در کنفرانس شرکت می‌کنند. در کنار بحث‌ها و سخنرانی‌های گاه مهم و تعیین‌کننده‌، مذاکرات و رایزنی‌های دوجانبه و چندجانبه غیررسمی میان نمایندگان و مقامات کشورها درباره عمده‌ترین بحران‌ها و مناقشات نیز، از دیگر شاخص‌های کنفرانس مونیخ است.چنانچه این کنفرانس در سال 2016 بحث عمده اش به جنگ سوریه متمرکز بود.
کنفرانس امنیتی مونیخ در سال2017 از تاریخ 17 الی 19 فبروری، با شرکت سران ووزرای خارجه کشورهای جهان برگزار میگردد ودر این کنفرانس رسماً نام اشرف غنی ذکر شده است اما اتمر واستانکزی نیز در جمله هیات افغانستان است. اهمیت این کنفرانس در این است که سران ویا نمایندگان کشورهای اروپا ، امریکا ، استرالیا وآسیا وخاور میانه، روی کانون های بحران وراهای بیرون رفت از این چالش ها بحث وتبادل نظر میکنند.
برای بلند کردن صدای دادخواهانه از ستم وتبعیض سیستماتیک در افغانستان نسبت به جوامع محروم واز جمله هزاره ها ، بهترین فرصت تاریخی است تا درسیمای یک حرکت گسترده اعتراضی، علیه تعصب وتمامیت خواهی ارگ با یستیم. و در برابر چشمان سران ونمایندگان دولت ها وملتهای جهان، عدالتخواها ن از شهرهای آلمان واتریش، گردهم بیایند وسران استبداد پیشه ای افغانستان را که خود در کنفرانس شرکت میکنند، مخاطب قرار دهند. این اعتراض دادخواهانه درچنین مکان بسیار مهم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ونباید انرا دست گم بگیریم زیرا فرصت اینچنینی که سران ونمایندگان اکثریت کشورهای جهان در یک کنفرانس جمع شوند ، بسیار اندک است. لذا با تظاهرات مسالمت آمیر خود میتوانیم که انرا به یک ” فرصت تاریخی ” تبدیل نماییم.

Leave a Reply

Your email address will not be published. (* denotes required field)

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© 2018 Hazara Community Website.